ALES Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

ALES başvuru nasıl yapılır? 2022 güncel bilgileri paylaşacağımız yazımızla karşınızdayız. ALES müracaat ve imtihan tarihi, adayların gündeminde yer almaya devam ediyor. Bu sene oluşturulan ilk imtihanın sonrasında gözler Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2022-ALES2) takvimine çevrildi. Yüksek lisans yapma niyetinde olanların katılım sağlayacağı ALES imtihanının müracaatları Haziran ayında başlayacak. Türkiye’nin 81 ilinden imtihana katılacak adaylar ALES müracaat ücretinin kılavuzda yer alan bankalara yatırarak işlemlerini ÖSYM’nin ais ekranından tamamlayabilecekler. Peki, ALES müracaatları ne zamana kadar yapılabilir? İşte, ALES/2 imtihan ve müracaat tarihi ile alakalı detaylı bilgiler.

ALES Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 GüncelALES Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel
ALES Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

ALES Başvuru Nasıl Yapılır?

ALES başvuru başladı mı? sorusunun cevabı adaylar tarafından yakından takip ediliyor. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden müracaatlarını tamamlayacaklar. Mayıs ayının son günleri gelirken müracaat için beklentilerini arttıran adaylar ÖSYM’nin duyurular ekranından yapılacak bildirime kilitlendi. Akademik kariyer gerçekleştirmeyi planlayan adayların katılacağı 2022 ALES müracaatları takvime göre 24 Haziran – 4 Temmuz 2022 tarihlerinde alınacak. ALES/2 ise 21 Ağustos tarihinde organize edilecek.

Başvurunuzu İnternet Üzerinden Yapıyorsanız;

Başvurunuzu internet üstünden aday müracaat formunu doldurarak yapacaksınız. Başvuru tarihleri arasında ÖSYM’nin alakalı sayfasında bir müracaat linki göreceksiniz. Bu linke tıklayarak müracaat formunu doldurup müracaat işleminizi yapabilirsiniz.

  İşsizlik Maaşı Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

İşlem sonucunda “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir” açıklamasını görmelisiniz. Bu açıklamayı görmediyseniz müracaatınız gerçekleşmemiştir. Bu açıklamayı gördükten sonra geriye yalnızca imtihan müracaat ücretinin yatırılması kalıyor.


Başvurunuzu Başvuru Merkezinden Yapıyorsanız;

Başvuru merkezine şahsen gitmek zorundasınız. Sizin yerinize başvurunuzu sizden başka birisi yapamaz. Başvuru merkezine gittiğinizde web kamerasıyla çekilecek fotoğrafınız sisteme aktarılacaktır.

Başvuru merkezine gidince size verilen Aday Başvuru Formunu kusursuz olarak doldurmalısınız. Yanınızda üstünde T.C kimlik numaranızın yazılı bulunduğu Nüfus Cüzdanınız bulunmalı. Eğer imtihanla alakalı bir engel/sağlık bilgi kapasitesi iletmek istiyorsanız devlet hastanesinden alınmış sağlık raporu örneğiniz, engelinize dair özgeçmişinizi detaylı olarak izah eden bir dilekçeyi ve Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunu tam ve doğru olarak doldurmuş olmalısınız. Bu belgeler yanınızda olacak fakat müracaat merkezine teslim edilmeyecektir. Posta yolu ile ÖSYM’ye müracaat süresi içinde gönderilmiş olmalıdır. (Belgelerin asılları değil kopyaları gönderilecektir. Sağlık raporunun kopyası onaylı olmalıdır.)

Başvuru merkezinde işlemleriniz tamamlandıktan sonra görevli şahıs Aday Başvuru Kayıt Bilgileri isimli belgeyi kendiniz kontrol etmeniz amacıyla size verecek. Bu belgeyi dikkatlice kontrol edip rastgele bir hata olmadığından emin olduktan sonra imzalayıp görevliye onaylaması amacıyla geri verin.

İşlem sonucunda size verilebilecek belge üstünde bir şifre yer alacaktır. Bu geçici şifrenizdir. Bu şifreyi ÖSYM’nin internet sitesinden değiştirmelisiniz. Başvurunuz bu aşamada henüz tamamlanmadı. Bu aşamada onay kodunuzu müracaat merkezi görevlisine bildirin. Görevli onay kodunu girdikten sonra müracaat verileriniz sisteme kaydedilecek ve işlem tamamlanacaktır.

  Karadağ'da Oturma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022

ALES Başvuruları Ne Zaman?

2022 ÖSYM imtihan takvimine göre ALES başvuru 24 Haziran – 4 Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek. ALES başvuru ücreti 185,00 TL olarak kılavuzda yer alan bankalara yatırılacak. Geç Başvuru Gününde oluşturulan müracaatlarda imtihan ücreti, %50 artırımlı olarak ödenir.

ALES Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel
ALES Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

ALES/2 Ne Zaman Yapılacak?

ALES/2 imtihanı, 21 Ağustos 2022 tarihinde düzenlenecek. Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulanacaktır. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) yeteneklerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) yeteneklerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşacaktır. Sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve verileri ölçmeye yönelik olmayacak, değişik alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri kalitede olacaktır. Sınav Türkçe olacaktır.

Sınav Ücreti Yatırma

Adaylar imtihan ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine ya da ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile müracaat süresi içinde yatıracaklardır. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine müracaatta bildirdikleri T.C. Kimlik Numarasını ve imtihan ücretini yatırmak istediğini bildirmesi, bankadan aldıkları dekontta yer alan T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve imtihan adı verisini dikkatlice kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir. Adaylar banka şubelerine gitmeden sınav ücretini ödemek isterlerse internet bankacılığı kullanarak da ücreti yatırabilirler.

  E-Devlet Silah Ruhsat Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022

ALES başvuru nasıl yapılır? 2022 güncel yazımızın sonuna geldik. Nisan ayında gerçekleşen ilk adımdan sonra yüksek lisans yapmak isteyen adayların merakla beklediği ALES/2 başvuru hakkında detay bilgileri içeren yazımız sınava girmeyi düşünen adaylar için oldukça kapsamlıdır. Diğer başvurular kategorimizin son yazısı olan TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel olarak Toplu Konut İdaresi’nden kura sistemiyle ev başvurusu nasıl yapılır tüm detaylarıyla paylaştığımız bir yazıdır. Sitemizin içeriklerine Google bazlı arama yaparak da ulaşabilirsiniz.

 

2022 ALES Müracaatları Ne Zaman?

ALES/2 imtihanı 21 Ağustos 2022 tarihinde uygulanacak. ALES/2 müracaat tarihleri 2022 ne zaman? ALES/2 müracaat işlemleri 24 Haziran 2022 tarihinde başlayacak, 4 Temmuz 2022 tarihinde sona erecek

ALES Senede Kaç Kez Yapılır 2022?

ALES, her sene ÖSYM doğrulusunda ilkbahar devresi ve sonbahar devresi olmakla beraber iki defa gerçekleştiriliyor. İmtihan takvimine göre, 2022-ALES/1 imtihanı amacıyla müracaatlar 21 Şubat Pazartesi günü alınacak.

2022 ALES Kaç Sene Geçerli?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ALES neticelerinin geçerlilik süresi 5 senedir. ALES puanları imtihan neticelerinin açıklandığı tarihten 5 sene sonrasına kadar kullanılabilmektedir. 2022 senesi ALES/1 neticeleri 2027 senesine kadar geçerli olacak.

2022 ALES Kaç Dakika?

Sınavda sayısal ve sözel testler uygulanacak. ALES/1 imtihanı saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama zamanı 150 dakika (2,5 saat) sürecek. Buna göre ALES imtihanı saat 12:30’da sona erecek.

Merhaba ben Alper. Sizler için resmi başvuru, yardım parası yada yarışma programlarına başvurular nasıl yapılır anlatıyorum tarif ediyorum.

Related Posts


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.