İşsizlik Maaşı Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

İşsizlik maaşı başvuru nasıl yapılır? 2022 güncel olarak en fazla ilgi gören konulardan biri olmaya devam etmektedir. O kadar fazla işini kaybeden kişi var ki, bu konuda bilgilendirici bir yaz hazırlamamızın faydalı olacağını düşündük. İşsiz kalmış bir kişinin ilk yapması gereken şey İŞKUR’a başvuru yapmak olmalı. İşsizlik maaşı hakkında merak ettiklerinizin cevaplarını bulmak için yazımızı okumanız yeterli olacak. İsterseniz gelin şimdi detaylara geçelim artık.

İşsiz kalmış bir kişi öncelikle İŞKUR sistemine kaydını yapmalı. Bu sayede hem işsizlik maaşı başvuru işlemini hızlıca yapabilir hem de oluşturacağı profille açık işleri takip edebilir. İşsizlik maaşına e-Devlet üzerinden hızlı bir şekilde başvuru yapılabiliyor. Eğer başvuruda gecikme olursa bu alınabilecek işsizlik parası süresini olumsuz etkileyebiliyor. İşsiz kalmış bir kişinin bu sayede yeniden bir iş bulması veya kendine yeni meslek imkanları yaratması mümkün olabilecektir.

İşsizlik Maaşı Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel
İşsizlik Maaşı Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

İşsizlik Maaşı Başvuru Nasıl Yapılır?

İşsizlik parasından yararlanmak isteyen kişilerin İŞKUR’a başvuru yapması gerekmektedir. Bu başvurunun aynı zamanda internet üzerinden de yapılabiliyor. Dolayısıyla işsiz kalmış kişi İŞKUR’a gitmeden de işsizlik parasına başvurusunu yapabilir. İŞKUR sistemine e-Devlet üzerinden erişilebileceği gibi İŞKUR’un kendi internet adresinden de www.iskur.gov.tr işsizlik maaşı başvuru yapılabilir.

İnternet adresi üzerinden yapılan başvuru için gerekli kontroller sağlandıktan sonra kişi işsizlik parasını hak etmişse bu durumda kendisine işsizlik parası verilmeye başlanır.

  Ehliyet Başvurusu İçin Gerekli Belgeler 2022 Güncel

Süreyi Kaçırmak Ödeneği Kısaltır

İşsizlik sigortasına başvurunuzu yapmak için iş sözleşmenizin feshinden itibaren 30 günlük süreyi geçirmemeniz gerekiyor. Bu süre içerisinde yapılmış olan başvurular İŞKUR tarafından inceleniyor ve işlemler gerekli hizmetler için başlatılıyor. Yani işsiz kalmış kişi adına bir “iş arayan” kaydı oluşturuluyor. Kaydını gerçekleştiren işsiz kişiye iş ve meslek danışmanı ataması yapılıyor ve işe yerleştirme faaliyetlerinin ilerleyebilmesi için mesleki eğitim planlamasına başlanıyor. Ancak başvuru yapılırken 30 günlük süre geçirilirmiş olursa, başvuru yapan işsizin işsizlik parası alacağı süreden geç kalınan günler düşülerek hesaplama yapılıyor.

Bir örnekle açıklarsak başvurunun geç yapılmasının sonuçları daha net anlaşılır. Örneğin işsiz kalmış kişi son üç yıl içinde 600 gün sigortalı olarak çalışmış ve bu dönem boyunca işsizlik sigortası primini ödemiş ise 180 gün işsizlik parası almaya hak kazanıyor. Ancak bu kişi iş sözleşmesinin feshinden 30 gün sonra başvuru yapması gerekirken 60 gün sonra İŞKUR’a başvurusunu yapmış ise 180 gün yerine bu sefer 150 gün işsizlik parası alabilir. Yani işsizlik maaşı başvuru yapmak için geç kaldığı her gün, alacağı işsizlik ödeneği süresinden düşülür. Bu nedenle işsiz kalan kişilerin işsizlik sigortası başvurularını 30 günlük süre içerisinde İŞKUR’a yapmalarında büyük fayda var. Aksi taktirde alacakları işsizlik parası süre kısaltmış olacaktır.

Mücbir Sebep İstisna

İşsizlik maaşı başvuru için 30 günlük sürenin aşılması yalnızca bazı durumlarda işsizlik parasından yararlanma süresinden düşülmüyor. Bu da ancak ortada mücbir bir sebebin bulunması durumunda geçerli. Ancak olağanüstü bir durumdan dolayı başvurunun gecikmesi halinde, sel, deprem, yangın veya işsiz kalmış kişinin çok ağır bir hastalık veya kaza geçirmesi durumunda gecikmelerde yaşanan başvuru süresinin aşılması yararlanma süresinde herhangi bir kayba neden olmamaktadır.

  Nikah Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

Hangi Hallerde İşsizlik Parası Kesilir?

İşsizlik parası almaya hak kazanan kişi yeniden çalışmaya başlamışsa, emekli olmuşsa, İŞKUR’un düzenlediği meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimlerine geçerli nedeni olmadan katılmamışsa, İŞKUR’un çağrılarına zamanında cevap vermezse ve yine İŞKUR’un kendisine bulmuş olduğu son mesleğine ve kazandığı paraya yakın olan, ikamet ettiği belediye mücavir alan sınırları içinde kalan bir işi kabul etmemişse işsizlik parası kesilir. İşsizlik parası almaya hak kazanan kişinin İŞKUR’dan yapılan çağrılara uyması, İŞKUR’un kendisi için sunduğu hizmetleri takip etmesi şarttır. Aynı şekilde tekrar çalışmaya başlayan bir kişinin de mutlaka İŞKUR’u bu konuda bilgilendirmesi ve işsizlik parasının kesilmesini sağlaması gerekir.

İşsizlik Maaşı Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel
İşsizlik Maaşı Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

Tavan Ocak Ayında, Taban Mayıs Ayında Artıyor

İşsizlik ödeneğinin miktarı da işsiz kalmış kişinin SGK’ya bildirilen kazancına endekslidir. İşsiz kalmadan önceki son dört aydaki kazancı üzerinden hesaplanan işsizlik ödeneği tutarı, asgari ücretteki artışla birlikte Mayıs ayında işsiz kalan bir asgari ücretli çalışan için 1.986,41 TL olacaktır. İşsizlik maaşı ödemelerinde minimum tutarın Mayıs ayından itibaren artmasının sebebi de, Mayıs ayında işsiz kalacak asgari ücretli bir kişinin işsizlik maaşının Ocak – Nisan döneminde belirlenen asgari ücret üzerinden hesaplanmasından kaynaklanıyor.

Diğer yandan Ocak ayı itibariyle işsizlik ödeneğinin tavan miktarı 3.972,82 TL olarak uygulanmaya başlanacak. İşsizlik ödeneği hesaplama aşamasında bulunan tutar 3.972,82 TL’nin üzerinde çıksa bile Ocak ayından itibaren en fazla bu tutara kadar işsizlik ödeneği ödenebilir. Bu tutarın üzerinde işsizlik ödeneği ödenmeyeceğini de belirtmemiz gerekir.

  TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

İşsizlik maaşı başvuru nasıl yapılır? 2022 güncel yazımızın sonuna geldik. Umarız ki işsizlik parası başvurusuyla hiç işiniz olmaz ama günümüz koşulları göz önünde bulundurulunca ne yazık ki bir çok iş yeri kapanmak zorunda kalıyor. Çalışanlar da en azından yeni iş bulana kadar geçimlerini karşılayabilmek için işsizlik parasına başvurmak durumunda kalıyorlar. İşte bu yazımızda işsizlik başvurusu yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini paylaştık. Diğer Başvurular kategorimizin son yazısı olan YKS Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel de bu sene YKS heyecanı yaşayanlar için gerçekten güzel bilgiler içeren bir yazıdır, okumanızı tavsiye ederiz. Google bazlı bir arama yaparak sitemiz içeriklerine ulaşmanız mümkün olacaktır.

2022 İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Çalışanın kendi isteği dışında ve kusuru olmadan işsiz kalması. Hizmet akdi sonra ermeden önce 120 gün boyunca çalışmış olması. Hizmet akdi sonlandırılmadan önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün için işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması.

Kendi İsteği İle İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Eğer işveren hukuka uygun davranmış olsa işçi iş sözleşmesini feshetmeyecek ve işsiz kalmayacaktı. Bu nedenle haklı sebeple iş sözleşmesini fesheden işçi eğer bu durumu ispat edebilirse işsizlik maaşına hak kazanabilir.

İşsizlik Maaşı Yeni İşe Girince Nasıl Kesilir?

İşe girdiği aya ilişkin ödeneği hesaptan çekmeden önce İŞKUR birimi ile irtibat kurması uygun olacaktır. İşsizlik sigortası bildirimleri İŞKUR bilgi edinme sayfası ve ALO 170 iletişim hattıyla da yapılabilir.

İş Akdini Haklı Nedenle Fesheden İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İşverenin işçinin iş sözleşmesini 25. Maddeye istinaden haklı fesih gerekçeleriyle sonlandırması halinde çalışanın iş kanununda gösterilen iş güvenceleri maddelerinden yararlanması da mümkün olmayacaktır. İş Kanununun 25. maddesinde belirtilenlere göre iş sözleşmesi haklı nedenlerle feshedilen işçinin İŞKUR’dan işsizlik maaşı alması mümkün değildir.

Merhaba ben Alper. Sizler için resmi başvuru, yardım parası yada yarışma programlarına başvurular nasıl yapılır anlatıyorum tarif ediyorum.

Related Posts


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.