TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

TOKİ başvuru nasıl yapılır? 2022 güncel olarak sıkça merak edilen konular arasında yerini korumaktadır. 2022 TOKİ başvuru şartları ve gerekli belgeler nelerdir adım adım TOKİ başvurusunu anlattığımız yazımıza başlayalım.

TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır?

TOKİ başvuru işlemlerini yapmak için e-devlet hesabınıza giriş yapmalısınız. Başvuru için gerekli şartları sağlıyorsanız buradan başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca Halkbank ve Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla da başvurular gerçekleştiriliyor. Kuralı olarak satışa sunulan konutlar hakkında detay bilgilere TOKİ’nin internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Turkiye.gov.tr adresinden Konut / İş Yeri Başvurusu sekmesini kullanarak, gerekli şartları sağlamanız halinde kendi adınıza konut veya iş yeri başvurusunda bulunabilir ve TOKİ başvurularınızı takip edebilirsiniz.

TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel
TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

Hangi İlde Konut Satışı Olduğunu Nasıl Takip Edebilirim?

TOKİ internet sitesindeki “Talep ve Satış” sekmesinden, tüm illerdeki konut satışları hakkında detay bilgiye ulaşmanız mümkün.

Kuralı satışlarda veya alt gelir projelerinde, ikamet veya nüfusa kayıtlı olma şartı aranmakta olduğunu unutmayın. Açık satışlarda, ikamet ya da nüfusa kayıtlı olma şartı genel olarak aranmamakta, ancak projelerin durumlarına göre bu şartlar bazen uygulanabiliyor. İlgili projelerin satış duyurularında da bu bilgilere detaylı olarak yer verilmektedir.

Kuralı satışlarda veya alt gelir projelerinde, hane halkından sadece bir kişi başvuru yapılabilmektedir. Açık satışlarda ise bu şart genel olarak aranmamakta olup, projelerin durumlarına göre bazen uygulanabilir. İlgili projelerin satış duyurularında bu bilgilere detaylı olarak yer verilmektedir.

  PTT Kredi Başvurusu 6 ay Ödemesiz Nasıl Yapılır? 2022

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Başvuru sahiplerinin aşağıdaki belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir.

Kimlik Fotokopisi,

Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri ve Şehit Aileleri için kredi kullanım durumlarına göre T.C. Emekli Sandığı’ndan alacakları “Hak Sahipliği Belgesi”

Engelli vatandaşlarımızın Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilmekte olan kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış sağlık raporu (en az % 40 engelli olduğuna dair),

Emekli vatandaşlarımız ise Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldıkları Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmamış olanlar emekli olduğunu gösteren belgeyi ibraz edeceklerdir.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Alt gelir grubunda projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinden beklenenler; 

 1. T.C. vatandaşı olmak,
 2. Projenin bulunduğu il/ilçe sınırlarında en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak (bu madde Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Şehit Aileleri kategorisinde başvur yapacaklar için en az 3 yıldır ikamet ediyor olmak veya il nüfusuna kayıtlı olmak şeklinde geçerlidir),
 3. Toplu Konut İdaresinden daha önce konut satın almamış olmak ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olmak (Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Şehit Aileleri kategorisi hariç),
 4. Kendisine veya eşine hatta velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı olan kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün olmaması veya müstakil bir konutunun (bağ, tarla, bahçe, köy evi veya işyeri hariç) olmaması, (Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Şehit Aileleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli sahip olduğu gayrimenkuller varsa bunlar hariç)
 5. Başvuru tarihinde 25 yaşını doldurmuş olmak (Eşi vefat etmiş, çocuklu dul bayanlarda yaş şartı geçerli değildir),
 6. Hane halkı gelirinin aylık en fazla net 6.500 TL olması gerekmektedir. (Gıda, yol, vs. her türlü alınan yardımlar dahil olmak üzere hane halkı aylık net gelirinin tamamı en fazla 6.500  TL olması gerekmektedir.) (İstanbul için gelir şartı 7.000 TL olarak uygulanmaktadır.),
 7. Hane halkından –başvuru sahibini kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- sadece bir kişi başvuru yapabilmektedir.
  Türk Telekom Altyapı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022

Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarını sağlayan;

 1. Kategori “Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerin, Şehit Ailelerinin”
 2. Kategori “En az %40 Engelli Vatandaşlarımızın”
 3. Kategori “Emekli Vatandaşların”
 4. Kategori “Diğer alıcı adaylarının”

başvuruları ayrı olarak 4 kategoride değerlendirilecektir.

Kura Çekilişi 

 1. Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Şehit Ailelerine kuraya katılmadan konut alma hakkı tanınacak, ancak bu kişilerin konutları kura ile öncelikli olarak belirlenecektir.
 2. Engelli vatandaşlarımız için toplam konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak ve başvuru yapan hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamamış başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisinden başvuru yapanlarla birlikte tekrar kuraya katılma hakkına sahip olacaklardır.
 3. Emekli vatandaşlarımız için toplam konut sayısının %25’i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri yine kura ile belirlenecektir.
 4. Diğer başvurular arasından ise İdarenin genel uygulamalarında da olduğu gibi toplam başvuru sayısı fazla olursa, hak sahibi yine kura ile belirlenecektir.
TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel
TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

Sözleşme İmzalama Aşamasında Talep Edilecek Belgeler

Başvurulan projenin yer aldığı il nüfusuna kayıtlı olanların kimlik ibrazı yeterli olurken, kayıtlı olmayanlar için ise Nüfus Müdürlükleri’nden alınması gereken son 1 (bir) yıldır projenin olduğu ilde ikamet ettiğini gösterir belge. (Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Şehit Aileleri kategorisinde başvuranlar için bu süre 3 (üç ) yıldır)

Hane halkı toplam gelirinin en fazla net 6.500 TL olduğunu (İstanbul için 7.000 TL) kanıtlayan gelir belgeleri,

  Karadağ'da Oturma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022

Başvuru sahibi evliyse kendisinin ve eşinin ayrı ayrı gelirlerini kanıtlayan belgeler (maaş bordroları, maaş belgeleri, vb.)

Başvuru sahibi veya eşinden biri çalışmıyorsa bunu, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çalışmadığına dair belge alarak ispatlamak,

Başvuru sahibi emekliyse, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan maaş dökümünün alınması veya emekli maaşının yatırıldığı banka hesap ekstresinin ibrazı.

Gerekli görüldüğünde ek belge istenebileceğini de belirtmekte fayda var.

TOKİ başvuru nasıl yapılır? 2022 güncel yazımızın sonuna geldik. Herkesin başını sokacak bir evi olmasını istediği tahmin edebiliyoruz. TOKİ’nin farklı illerde yaptığı projelere başvuru yapmak isterseniz yazımızdaki detayları okuduktan sonra eğer başvuru şartlarını sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz. Diğer Başvurular kategorimizin son yazısı olan İşsizlik Maaşı Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel işini kaybedenlerin işsizlik maaşı başvurusu için gerekli tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Google bazlı arama yaparak sitemizin diğer içeriklerine de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

Tokiden Ev Almak İçin Nereye Başvurulur?

Başvurular Halkbank ve Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Kuralı satışa sunulan konutlar hakkında detay bilgiye www.toki.gov.tr adresinden ulaşabiliyor.

TOKİ Başvuru Ücreti Ne Kadar?

TOKİ kuralı konut başvuruları için geçici başvuru ücreti ödenmeli. Başvuru yapacaklar 2+1 daire için 1000 TL, 3+1 daire için başvuru ücreti ise 2000 TL olarak duyurulmuştur. Ödemeleri Halkbank ve Ziraat Bankası şubelerinden yapabilirsiniz.

TOKİ Evlerine Kimler Müracaat Edebilir?

Hane halkı gelirinin, aylık en fazla net 6.500 TL olması (gıda, yol, vs. her türlü alınan yardımlar dahil olmak üzere hane halkı aylık net gelirinin en fazla 6.500 TL olması gerekmektedir.)

TOKİ Yaş Sınırı Kaç?

TOKİ konutlarına başvuru yapacakların 18 yaşını doldurması ve Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

Merhaba ben Alper. Sizler için resmi başvuru, yardım parası yada yarışma programlarına başvurular nasıl yapılır anlatıyorum tarif ediyorum.

Related Posts


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.