Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

Yetim aylığı başvurusu nasıl yapılır? 2022 güncel aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından aile fertlerinin vefatından sonra geride kalan eş ve çocukların mağdur olmamaları için sağlanan fon. Bu fon aracılığıyla hayatta kalanlara sağlanan maddi yardıma dul ve yetim aylığı veya daha doğrusu ölüm yardımı denir.

Ölen kişinin sigortalı olması gerekir, böylece maaş bağlanabilir. Ölen sigortalının eşine bağlanan aylığa dul aylığı, ölen sigortalının çocuklarına bağlanan aylığa ise yetim aylığı denir.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022 Güncel
Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir dul aylığı almak için bir evlilik gereklidir. Buna ek olarak, hayatta kalan eş, başka biriyle evlenirse dul aylığı hakkını kaybeder. Yetimin parası ölenlerin çocuklarına bağlıdır. Kız veya erkek çocuklarının cinsiyetine bakılmaksızın bağlanan yetim aylığı, yalnızca cinsiyete göre yaş kriterlerinde farklılıklar gösterir.

Yetim aylığı alan bir kız, başka biriyle evlenene veya sigortalı bir işe girene kadar yetim aylığı alabilirken, bir erkekle olan durum farklıdır. Bir çocuk yetim ödeneğini eğitimi yoksa 20 yaşına kadar, ortaokula devam ederse ve 25 yaşına kadar, bir yüksek öğretim kurumuna devam ederse ve 25 yaşından sonra alabilir.

  Doğalgaz Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022

Annesini, babasını veya eşini kaybeden birçok vatandaş, dul ve yetim aylığı alabilir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan ve maddi destek olarak bilinen Dul ve Yetim aylığı, sosyal güvencesi olmayan ve annesini, babasını veya eşini kaybetmiş olması halinde kendilerine bakmakta güçlük çeken vatandaşlara verilmektedir.


İhtiyaç sahibi birçok vatandaşa sağlanan dul ve yetim aylığı için kanunla belirlenen şartları yerine getirmek ve kurumlara başvurmak yeterlidir. Yapılan değerlendirmelere dayanarak başvurusu kabul edilen tüm vatandaşlar dul ve yetim aylığı hakkına sahiptir.

Dul ve yetim aylığı başvurusunun tüm detaylarına ve başvuru sırasında gerekli olan tüm belgelere içerik detaylarımızdan ulaşabilirsiniz. Dul ve yetim aylığı nasıl uygulanır? Ne dul ve yetim aylığı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Annesi, babası veya eşi ölen vatandaşlar dul ve yetim aylıklarını alıyor. Vatandaşlara adeta nefes olan dul ve yetim aylığı için ilgili mevzuatın gereklerini yerine getiren tüm vatandaşlar, kurumlarla iletişime geçerek dul ve yetim aylığı alabiliyor. Ayrıca, başvuru sırasında vatandaşların yanlarında bulundurmaları gereken bazı belgeler talep edilmektedir.

  CİMER Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

Yetim Aylığı Başvurusu İçin Gerekenler

Dul ve yetim aylığı ile ilgili şartları yerine getiren tüm vatandaşlar bulundukları yerin sosyal sigortalar kurumu il veya ilçe müdürlüklerine başvurabilirler. Dilerseniz kurumlara gitmeden önce internet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Dul ve yetim aylığı başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Başvuru Formu,
  • Kimlik Araştırma Sertifikası,
  • Sigortalının Ölüm Belgesi,
  • Yerleşik Kayıt Prosedürüne Bir Örnek,
  • Erkekler İçin Öğrenci Belgesi,
  • 3 Adet Fotoğraf

Tüm bu belgelerle istenilen şartları sağlayan vatandaşlar başvurabilir. Başvurunun ardından Sosyal Sigortalar Kurumu gerekli kontrolleri yapacak ve başvuru için uygun olup olmadığınızı size bildirecektir. Dul ve yetim aylığı başvurularınızı ‘Ölüm Yardımı ve Dul Aylığı’ başlığı altında e-devlet portalı üzerinden de yapabilirsiniz.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022 Güncel
Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

Yetim aylığı başvurusu nasıl yapılır? 2022 güncel ile alakalı içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Ölen bir sigortalıdan dolayı yetim aylığına nasıl başvuru yapılır, hangi belgeler gerekir tüm bilgileri paylaştık. Eğer sizin de başvuru yapmanız gerekirse zamanını geçirmeden başvurunuzu yapın. Diğer Başvurular kategorimizin son yazısı olan ALES Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel de Yüksek Öğrenim Kurumlarına başvuru hakkında gerekli tüm bilgileri detaylı bir şekilde sizlerle paylaştık. Eğer ALES’e girmeyi düşünüyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Sitemiz içerikleri ile alakalı daha kapsamlı arama sağlayabilmek için Google baz alarak arama sağlayabilirsiniz.

  Ehliyet Başvurusu İçin Gerekli Belgeler 2022 Güncel

 

Yetim Aylığı Başvurusu e-devlet’ten Yapılır mı?

Dul ve yetim aylığı başvuru yöntemleri şu şekildedir; E-devlet sistemine girerek dul ve yetim maaşı talebi oluşturulabilir. Alo 170 hattını arayarak dul ve yetim aylığı başvurusu yapılabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüklerine giderek ölüm aylığı başvurusu yapılabilir.

Yetim Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Erkek çocuklar, yükseköğrenim görmeleri halinde yetim aylığı alabilirler. Tabi bundan yararlanmak için 25 yaşını doldurmamış olmaları lazım. Ortaöğrenim gören erkek çocuklar ise en fazla 20 yaşına kadar yetim aylığı almaya devam edebilir. Eğer herhangi bir kurumunda eğitim görmüyorsa 18 yaşını doldurana kadar yararlanabilir.

Dul Bir Kadın Ölen Babasının Maaşını Alabilir mi?

4/a’dan (SSK) dul aylığı almaya hak kazanmış kadınlar, Emekli Sandığından babasından dolayı yetim aylığı alabilir. Babanızdan dolayı yetim aylığı alabilirsiniz ancak evli olmamanız gerekiyor (bekar veya dul olmanız gerekiyor.)

Birikmiş Ölüm Aylığı Nasıl Alınır?

Cenaze ödeneği başvurusu, hak sahipleri tarafından vefat tarihini gösteren bir dilekçe ile sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine yapılır. Sigortalının ölüm tarihinin henüz nüfus kütüğüne işlenmemiş olması gibi durumlarla da karşılaşılabilir.

Merhaba ben Alper. Sizler için resmi başvuru, yardım parası yada yarışma programlarına başvurular nasıl yapılır anlatıyorum tarif ediyorum.

Related Posts


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.