YKS Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

YKS başvuru nasıl yapılır? 2022 güncel bilgileri paylaşmak istiyoruz. Üniversite sınavına girmek için adaylar işlemlerini 11 Şubat tarihinden itibaren yapabiliyor. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oturumları ise Haziran ayı içinde düzenlenecek. ÖSYM tarafından hazırlanıp yayımlanan başvuru kılavuzu içinde bu yıl sınav ücreti oturum başına 115 TL olarak açıklandı. YKS başvuru nasıl yapılır, son başvuru ne zaman yapılabilir? Tüm bilgileri yazımızda bulabileceksiniz.

YKS başvuru 11 Şubat’ta başladı. YKS başvurularını yapmak isteyen adaylar başvuru kılavuzuna yoğun ilgi gösteriyor. Bu yıl sadece TYT sınavına girecek adaylar 115,00 TL, TYT ile birlikte AYT veya YDT sınavlarından herhangi birine girmek isteyenler 230,00 TL, TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyenler ise 345,00 TL yatırmaları gerekecek.

YKS Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel
YKS Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

YKS Başvuru Tarihleri

Sınava başvuru yapacaklar, 11 Şubat – 07 Mart 2022 tarihleri arasında yapabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacağı için sınava başvurmak isteyenler, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna erişebilmek için başvuru süresi içinde, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr adresini ziyaret etmeleri gerekir. 0’la başlayan YU numaralı adaylar hariç sınava başvuracak tüm adayların, sınav başvuru işlemine başlamadan önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekir.

  Ehliyet Başvurusu İçin Gerekli Belgeler 2022 Güncel

Adaylar, eğer bilmiyorlarsa HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine T.C. Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr adresinden ulaşabilirler. Adaylar, almış oldukları HES kodunu ÖSYM sistemine kaydetmelidir. ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde (https://ais.osym.gov.tr) PROFİLİM sayfasında bulunan “HES KODU BİLGİLERİM” sekmesinden işlem yapacaklardır. Bu sınavda kullanmak için aldığınız HES kodu geçerlilik tarihine dikkat etmelisiniz, bu tarihin sınavın yapılacağı günden sonra olması gerekiyor.

Mutlaka Bilgilerinizi Kontrol Edin

Başvuru yaptıktan sonra osym.gov.tr adresini ziyaret ederek TC Kimlik numarası ve başvuru sırasında verilen şifre ile sisteme giren adaylar mutlaka sistemde yer alan bilgileri (fotoğraf, kimlik ve adres) kontrol etmelidir.

Daha önceden fotoğraflı T.C. Kimlik Kartı edinmiş olanlar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki (AİS) fotoğraf güncel değilse, güncel fotoğraflarını “Fotoğraf Bilgilerim” sekmesindeki “T.C. Kimlik Kartı Fotoğrafımı Kullan” butonundan güncelleyebilirler. Fotoğraflı T.C. Kimlik Kartı olmayan adaylar, başvuru merkezlerine giderek öncelikle fotoğraf işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor.

YKS Başvuru ve Ödeme

Adaylar başvuru işlemlerini, 11 Şubat 2022 tarihinden itibaren bireysel olarak saat 21.30’dan itibaren ÖSYM’ye ait https://ais.osym.gov.tr linkinden, ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından veya ÖSYM Başvuru Merkezlerinden yapabilirler.

Adaylar sınav başvuru ücretini yatırırken, T.C. Kimlik Numarası, Adı, Soyadı ve girecekleri sınavın adını vermeleri gerekmektedir. Ücret, internet bankacılığı aracılığıyla da yatırılabilir. Banka şubesinden ödeme yapacak olan adayların, bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmasını önemle hatırlatmak isteriz.

  Tüketici Mahkemesi Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

Sınav ücretini yatırdıktan sonra, adayların banka şubesinden ayrılmadan önce, verilen banka dekontunu dikkatle incelemelerini, bilgilerde yanlışlık olup olmadığını kontrol etmelerini tavsiye ediyoruz. Yanlışlık varsa mutlaka hemen düzelttirmeleri ve ondan sonra bankadan ayrılmaları gerekmektedir.

Bankalar, hizmet verdiği şubede veya azami 50 metre uzağında para yatırma seçeneği olan ATM cihazı varsa şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp, ödeme için bu şubeye gelen adayı ATM’lere yönlendirebileceklerdir. Ödeme yapılabilecek bankaların bilgileri aşağıda yer almaktadır;

Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Finansbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Halkbank, ING Bank, İş Bankası, Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubelerinden, ATM ve internet bankacılığından (KKTC’den başvuru yapacak adaylar hariç) ödeme yapılabilirken Ziraat Bankası şubelerden ve ATM’den ödeme kabul etmiyor, sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılıktan işlem yapılabilir.

YKS Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel
YKS Başvuru Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

YKS Tarihleri Belli Oldu

Yükseköğretim Kurumları Sınavı oturumlarının tarihleri açıklandı, buna göre

TYT 18 Haziran 2022’de gerçekleşecek

AYT ve YDT 19 Haziran 2022’de gerçekleşecek.

YKS başvuru nasıl yapılır? 2022 güncel yazımızın sonuna geldik. Haziran ayında gerçekleşecek oturumlarda şimdiden tüm adaylara başarılar diliyoruz. Uzun bir çalışmanın sonunda umarız istediğiniz başarıyı elde edeceğiniz bir sınav olur. YKS ile ilgili bilgileri paylaştığımız bu yazımızda tüm detaylara yer vermeye çalıştık. Unutmadan şunu da hatırlatalım, her ihtimale karşı sınava gireceğiniz adresi bir gün önceden gidip görmenizde fayda var, sabah yaşanabilecek aksiliklerin önüne geçmeniz için iyi bir fırsat olacaktır.

  KPSS Başvuru 2022 Nasıl Yapılır? Güncel

Diğer Başvurular kategorimizin son yazısı olan KPSS Başvuru 2022 Nasıl Yapılır? Güncel de Kamu Personel Seçme Sınavı hakkında detay bilgiler paylaştığımız aydınlatıcı bir yazıdır, KPSS başvuru yapacak olan adayların okumasını tavsiye ederiz. Google bazlı arama yaparak da sitemiz içeriklerine ulaşabileceğinizi unutmayın.

 

YGS ve YKS Ne Demek?

Yükseköğretime giriş sınavı olan YGS ve LYS sınavlarının adı değişti. Sistemin yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olarak güncellendi. YKS bu yıl ilk kez uygulanacak.

YKS Sınavı Hangi Sınıfları Kapsar?

TYT oturumunda genellikle 9 ve 10.sınıf konuları yer alıyor. AYT oturumuda ise daha çok 11 ve 12.sınıf konuları yer alıyor. Alan Yeterlilik Testi  AYT’de 40 adet Matematik, 40 adet Fen Bilimleri, 40 adet Türk Dili ve Edebiyatı ve Sosyal Bilimler-1 ve 40 adet Sosyal Bilimler-2 sorusu yer almaktadır. Yabancı Dil Testinde (YDT) 80 adet soru yer almaktadır.

YKS Sınav Dönemi Nedir?

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı, 18 ve 19 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek. 18 Haziran 2022’de TYT, 19 Haziran 2022 sabah oturumunda AYT, öğleden sonra oturumunda ise YDT gerçekleştirilecek.

Üniversite Sınavı Kaç Saat?

Daha önceden 135 dakika olan TYT’nin sınav süresi, 30 dakika uzatılarak 165 dakika olarak uygulanacak. AYT süresi 180 dakika olarak, YDT 120 dakika olarak uygulanacak.

Merhaba ben Alper. Sizler için resmi başvuru, yardım parası yada yarışma programlarına başvurular nasıl yapılır anlatıyorum tarif ediyorum.

Related Posts


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.